Nove tužbe mogle bi zauvijek promijeniti stvaranje AI glazbe

KAO I MNOGE druge AI kompanije, glazbeni startupovi kao što su Udio i Suno bez dopuštenja su koristili zaštićena djela kako bi trenirali svoje modele. Naravno, to niti je iznenađenje niti su oni nespremni za to što se dogodilo. To su priznali i njihovi ulagači, a nove tužbe pristižu. Završe li pred porotom, sud bi mogao biti vrlo štetan za kompanije, ali ujedno i koristan presedan za AI kompanije sklone ovakvom poslovanju.

>>Od ovog AI alata strepe mnogi glazbenici. Isprobali smo ga i stvorili nove Čavoglave

Iako nitko nije prevelik fan RIAA-e (Udruženje diskografske industrije Amerike), mnogi u ovom slučaju navijaju za njih jer njihove dvije tužbe bave se time da Suno i Udio koriste svu snimljenu glazbu kako bi istrenirali svoje AI modele. 

I pritom umjetna inteligencija ne generira glazbu, već prilagođava zahtjeve korisnika uzorcima koje izvlači iz materijala kojim je trenirana i onda pokušava dovršiti te uzorke. Drugim riječima, modeli rade obrade i mashupove pjesama koje “konzumiraju”. 

Dobili su ono što su očekivali

Problem je to što je sve izvjesnije da je AI konzumirao glazbu koja je zaštićena i to stvara more pitanja. Na kraju krajeva, i sami su isticali da je to problem i da očekuju tužbe te priznaju da je jedini način na koji model može stvoriti kvalitetnu glazbu da ga istrenirate golemom količinom kvalitetne glazbe. To je problematičan, ali nažalost nužan pristup. 

Naravno, izdavačke kuće nisu im dale dopuštenje za korištenje njihova kataloga. 

Kao što smo nedavno pisali, ulagač Antonio Rodriguez iz Matrix Partnersa za Rolling Stone je izjavio: “Iskreno, da smo imali ugovore s izdavačima kad smo započinjali, vjerojatno ne bih ni uložio u ovaj posao. Mislim da su ovaj proizvod trebali raditi bez zapreka.” 

Kompanije su pak vjerovale da ovo treniranje modela spada pod doktrinu poštene upotrebe koja možda jest kompleksan i nejasan koncept u praksi, ali ove kompanije ipak treba držati pod povećalom jer radi se o tehnologiji koja će biti itekako prisutna u budućem stvaranju glazbe. 

Muljanje ne prolazi

Muljanje i zavlačenje definitivno prolazi kod glazbenika i novinara jer nitko ih od njih neće odvesti na sud, ali RIAA je nešto drugo.

Štoviše, uhvaćeni su na djelu, a RIAA ima nekoliko tisuća dokaza (pjesama) koje su korištene kod treniranja modela. Tvrde da su, neovisno o tome radilo se o Jackson 5 ili Maroon 5, generirane pjesme blago izmijenjene verzije originala što je veliki problem i ne bi ni bilo moguće da se te pjesme nisu koristile u treniranju modela. 

I dok se ekipa iza OpenAI-ja mogla izvlačiti na to da njihov model nije koristio knjige, već, primjerice, citate iz recenzija, teško je reći da bi generator glazbe mogao napraviti malo izmijenjenu verziju pjesme koju tobože nije čuo u cijelosti. 

Stoga, uvjeri li RIAA da su Suno i Udio štetni za kompanije i glazbenike, to je katastrofalna vijest za AI kompanije jer plagijati milijuna hitova su milijuni tužbi. 

Dodatni problem je i to da se AI kompanije kukavički skrivaju iza koncepta “mi nismo stvorili model da kopira tuđe pjesme, to rade korisnici”. To ne drži vodu ni zato što se AI kompanije same nisu držale zakona u trenutku kada su trenirale modele. 

Što će se dogoditi?

Pravo pitanje je što će sve ove tužbe donijeti.

Teško je reći, ali jedno je sigurno. Ako se ispostavi da su korištena tuđa autorska djela (a ispostavit će se), kompanije će biti prisiljeni prestati s tom praksom, što će kao posljedicu imati daleko lošije rezultate, a to će kao posljedicu imati masovni odlazak korisnika. 

Suno već pokušava s novim uslugama kao što je pravljenje pjesama na temelju snimaka koje sami unosite, ali ako se koristi isti katalog pjesama, rezultat ni dalje neće biti dobar. 

Otići će i ulagači jer su novac uložili u nešto što je ilegalno, neetično i ono najbitnije – ne donosi novac. 

Kompanije će pak naučiti da ubuduće moraju pripaziti što izgovaraju javno, a presuda će biti presedan za sve one koji će ubuduće htjeti kazniti bahate AI kompanije.

Na kraju dana ostaje samo pitanje tko će zaštititi glazbenike od streaming servisa i njihove nepravedne raspodjele novaca. 

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *